14022

Reddit reviews: The best saffron

We found 27 Reddit comments discussing the best saffron. We ran sentiment analysis on each of these comments to determine how redditors feel about different products. We found 17 products and ranked them based on the amount of positive reactions they received. Here are the top 20.

idea-bulb Interested in what Redditors like? Check out our Shuffle feature

Shuffle: random products popular on Reddit

Top Reddit comments about Saffron:

u/kaidomac · 1 pointr/IWantToLearn

part 2/2

If you just want to get some amazing hot chocolate mix off the shelf & skip straight to the marshmallow part, I always recommend Stephen's Hot Cocoa:

https://www.amazon.com/Stephens-Gourmet-Cocoa-Milk-Chocolate/dp/B003A8E140/

So regarding marshmallows:

  1. Can you make marshmallows? Without corn syrup? Can you make vegan, without gelatin?
  2. Can you make them flavored? Strawberry? Oreo swirl? Kool-aid? Peppermint?
  3. Can you get creative with them? Swirled berry chocolate? Neapolitan? Smore pops? Smores dip? (I make s'mores dip in tiny 5" cast-iron skillets at least once a month for movie night!)
  4. Can you go in a brand-new direction with the campire smore concept? Nutella s'mores bars? Smore cookies? Easy smores bites? Marshmallow roll cookies?
  5. Can you do something different, like rocky-road fudge cookies? Fluffernutter cookies? Get fancy with marshmallow maple chocolate bars? Or salted peanut marshmallow bars? Or caramel chocolate marshmallow cookie bars? What about doing something different for Thanksgiving and making sweet potato marshmallow bars?
  6. Can you make a rice krispie treat that never hardens? Can you take it to the next level & make these amazing peanut-butter rice krispie treats? How about going into left field & making Ruffles Krispy Treats? Or going extra-fancy and making salted caramel rice krispies treats? Or taking your palette south by making Mississippi mud bars? Or try making caramel marshmallow popcorn?

    One central procedure ("make homemade marshmallows") plus a handful of extra ingredients suddenly turns into 30 different recipes! That's enough to keep you busy with a new recipe every day for a month straight, and then you will get the honorary title of Marshmallow Master! lol. If you've never made homemade marshmallows before & like marshmallows in general, then you should definitely give it a shot! And if you don't have a small chef's torch, then definitely pick one up & try roasting some marshmallows, skewering them, and eating them with a piping hot cup of hot chocolate! (the torch is also good for creme brulee, melting cheese on, well, everything, and many other uses!)

    As you can see, just reading about a bunch of great ideas about a particular topic (ex. marshmallows) is one thing, but actually getting into your kitchen, experimenting with one recipe at a time, trying out the process, learning the flavors, seeing how things come out, modifying them, tweaking them, etc. is another. Then you can start getting creative & start stealing ideas like using freeze-dried fruit as a flavoring agent for your marshmallows. Flavored marshmallows are so good that there are whole businesses built around selling them as snacks! Be careful, because then you might start going off the deep end & making things like churro marshmallow bites or fancy dipped rice krispie treat pops!

    >I want to delve a little deeper to learn more and maybe even be able to "freestyle" in the future. Right now, without a recipe, I can barely boil water. I was looking for the best resources to learn the basics in you guys' opinions.

    So there you go - if you really want to dive into it, don't follow the default way of thinking & try to make a big push, just do a little bit every day, or a few times a week. And when I say "do", I mean, make a plan (nothing more than a list of bullet points), make a shopping list, put what you're going to make on what day on your calendar, set an alarm on your smartphone for when you're going to cook it, and then just spend a few minutes every day trying a new recipe or technique or ingredient out. Pretty soon you'll be using unique stuff like red saffron & fennel pollen & will have a slew of great recipes under your belt & a huge personal knowledge of ingredients, techniques, flavor combinations, and favorite recipes to work with!
u/ellamental78 · 0 pointsr/AskCulinary

Good on you! My first thoughts in thinking of your budget is a decent food processor, which should be in the $20-$30 range. If she's already got knives, maybe a couple of nice cutting boards. Also, you can never have too many wooden spoons, ;) Seriously though, just look for a pack of bamboo ones, and she will not be disappointed. I recommend a good [meat thermometer](http://www.amazon.com/CDN-DTQ450X- ProAccurate-Quick-Read- Thermometer/dp/B0021AEAG2/ref=sr_1_2/188-1708874-0568330?s=kitchen&ie=UTF8&qid=1381121596&sr=1-2)
As far as herbs and spices go, get her some saffron and vanilla beans. Look into some different spice blends too, according to your own tastes. I hope I helped.
As a wife myself, those are what I would like in my own stocking! Good luck to you!

u/iocanda · 1 pointr/GifRecipes

I live in Spain and we have probably the best saffron in the world.

In case you are interested, I did a search in amazon.com for [average quality Spanish saffron, Carmencita is the most used brand] (https://www.amazon.com/Carmencita-Azafran/dp/B00BX6XAJ8/ref=sr_1_2_s_it?s=grocery&ie=UTF8&qid=1520351179&sr=1-2&keywords=saffron&refinements=p_89%3ACarmencita&dpID=51flgEiz7vL&preST=_SY300_QL70_&dpSrc=srch).

It says 3 uses, but believe me, the flavour is intense and you can use it for maybe one year or two.

Allow me a suggestion for your saffron rice, please: fry some garlic in olive oil first, then add your water and rice and a generous pinch of salt.

u/dirkson · 1 pointr/Nootropics

I bought a large (5 gram) jar off amazon for $25. This is the closest thing to what I bought that's currently available, though it looks like it's $35 now.

The jar isn't lasting as long as my math says it should, but even if I polish it off in 3-4 months, it's still less than $10/mo. Quality appears good, and it's got a good flavor. Taken as a tea, it'll probably yellow your teeth.

u/srubek · 2 pointsr/Nootropics

Saffron (best bang for buck, and great stuff; I bought it a month ago and I still am not halfway through; a little goes a looooong way)

Skullcap (Nature's Answer by far has the best, most consistent concentrated tincture I've ever had, and I've tried Botanic Choice and a few others too)

u/JoshuaSonOfNun · 1 pointr/Cooking

Got to use the good stuff and enough of it.

It's very powerful though

u/notacrackheadofficer · 1 pointr/Cooking

Not any more.
http://www.amazon.com/gp/product/B00COUR0NE/ref=pd_lpo_sbs_dp_ss_1?pf_rd_p=1535523722&pf_rd_s=lpo-top-stripe-1&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B000ND7E6C&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=1F7ZQGGJ31H939TWDG9J
Most powdered is shit. That is certainly not shit.
Hermetically sealed in individual pinches. 15 for 12 bucks.
This one is allegedly the best.
It's only 77 an ounce, which is a fraction of 1990s prices.
http://www.amazon.com/The-Gathering-Saffron-Brand-Spanish/dp/B00CWAMY1O/ref=pd_sbs_gro_3?ie=UTF8&refRID=0W6W0NWTKX0J4HC1RWMV
That's about 60 or 80 dishes worth of saffron.

u/5redrb · 3 pointsr/assholedesign

It's much cheaper but not many people need to keep enough on hand for 200 servings of paella.

https://www.amazon.com/Gathering-Saffron-Brand-Spanish-Ounce/dp/B00CWAMY1O

u/Sluisifer · 28 pointsr/mildlyinteresting

Yeah, it's super expensive by mass, but not too terrible on a per dish basis.

$20 gets enough to last you quite a long while.

http://smile.amazon.com/Kiva-Gourmet-Spanish-Saffron-Premium/dp/B00EFIPV0C/ref=sr_1_4_a_it?ie=UTF8&qid=1465182871&sr=8-4&keywords=saffron

u/derphoenix · 2 pointsr/videos

It says in the video that Iran produces 360 metric tons of Saffron per year. One Kilogram of dried Saffron equals 100 Kgs of picked flowers which equals 170.000 individual flowers.

One metric ton = 1,000 Kg => 360 metric tons = 360,000 Kgs

Therefore, Iran produces (360,000 170,000) = 61,200,000,000 flowers a year. That's 61.2 billion flowers a year.

Let's say it takes an average of 0.5 seconds to pick one flower. The entire harvest would then take (0.5
61,200,000,000) = 30,600,000,000 seconds which equals (30,600,000,000 / 3600 / 24 / 365) ~ 970.32 years

It would take one worker ~ 970.32 years to complete one years production.

If they employed 100,000 workers it would take them 3.542 days of non-stop labour to pick them all. Crazy...

-------

5 grams of saffron cost ~30$. Therefore, one Kg of Saffron costs 6000$. The retail value of one year of Iran's Saffron production euqals (360,000 * 6000) = 2,160,000,000$

Assuming they wholesale at 2$ a gram, they generate 720,000,000$ of revenue.

u/z_action · 3 pointsr/trees

Saffron is more like $100-200 per ounce, not $600.

u/pilljuice · 1 pointr/videos

So how do I buy some legit Safron spice? I see they sell 2g Amazon
But is that what I want?

u/ExoticBionaturals · 1 pointr/mead

Saffron - Grade A+, Premium Grade Organically Grown

Available on Amazon USA & Canada
2Grams- 11$

u/Daniel-B · 3 pointsr/AskCulinary

Other people bought this saffron on Amazon.

This is the producer.

u/SadLye · 2 pointsr/translator

Erstklassiger organischer afghanischer roter Safran - Klasse I - 100% reiner Safran (2.00) https://www.amazon.de/dp/B07FDLR1KP/ref=cm_sw_r_cp_apa_i_GqBTDbSWHGDTN 540€ for 100g

u/harryISbored · 5 pointsr/britishproblems

Reddit Gold = $3.99

Cost of 4g of Saffron = £8.49 = $11.27

Amount of Saffron you could buy for the price of Reddit Gold = ((4/11.27)*3.99) = 1.42g

u/MyGenericCleverName · 1 pointr/everymanshouldhave

9oz of Barrel-Aged Sriracha $25. 9oz of Saffron basically $900 after tax+shipping http://www.amazon.com/Mehr-Saffron-Premium-Threads-Ounce/dp/B007P4RA3O

u/awesomejack · 0 pointsr/videos

You only have to use a little bit of it to be pretentious, $300 an ounce

u/stephenbory · 1 pointr/AskReddit

Still. For 15 bucks you can get 0.04 ounces. That's freaking crazy.